Zużywanie machin rolniczych – kiedy tak właściwie wymieniać części?

Struktura gospodarstw rolnych w naszym kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie oraz małe, o niezbyt wysokich dochodach. W gospodarstwach tego rodzaju jakakolwiek inwestycja w sprzęt i maszyny do produkcji rolnej stanowi istotny kłopot.

Wobec tego również nabywane są w szeregu przypadków machiny używane, z drugiej czy też nawet trzeciej ręki, wymagające ciągłej konserwacji i częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części traktorów agrarnych oraz innych machin w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji powinny być zastępowane efektywnymi, które odnajdziesz na witrynie internetowej części do sieczkarni. Nie zawsze jest nieodzowność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, zazwyczaj wystarcza zamiana na część po prostu sprawną, nawet używaną.

Najistotniejsza w takiej sytuacji jest dostępność podzespołów zamiennych i możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez szansę zakupienia należy rozumieć nie wyłącznie możliwą dostępność korzystnego artykułu, ale oraz jego cenę będąca na takim poziomie, aby nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa. Chwila uszkodzenia machiny jest właściwie nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w największym stopniu napiętych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach.

W następstwie tego w momencie awarii sprzętu, wybitnie trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, albowiem wszelkie są niezbędne jednocześnie. Najlepszym rozwiązaniem kłopotów byłby serwis internetowy na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najważniejsza jednak sprawą jest aby części do ciągników rolniczych i wszystkich w większości wypadków używanych maszyn wolno było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, by punkty firmowe z oryginalnymi luksusowymi częściami do ciągników były w każdej wsi bądź też choćby gminie. Jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części wykorzystywanych, komisowych, jest jak w największym stopniu możliwe. Podzespoły powinny być sprawdzane i analizowane przed sprzedażą.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz