Wypełnione brwi i dłuższe rzęsy w magicznym przejściu, dzięki super odżywce.

Dzięki tej obietnicy w ostatnim czasie rynek zalały produkty gwarantujące przyspieszenie wzrostu nici. Ale czy naprawdę są bezpieczne? Według dermatologów tak, ale przed rozpoczęciem stosowania leków tego typu potrzebna jest uwaga konsumentów.

Latisse (krople do przedłużania rzęs na bazie bimatoprostu) w Brazylii można kupić bez recepty, ale konieczna jest konsultacja ze specjalistą — broni dermatolog André Braz. — Dermatolog ustali, czy pacjent może stosować produkt, a także określi, jak długo należy go stosować. Generalnie zaleca się ciągłe stosowanie produktu, aby odrastające włosy osiągnęły taki sam rozmiar jak pozostałe – zauważa. Zobacz na stronie https://urodaizdrowie.pl/najlepsza-odzywke-do-rzes-jak-ja-wybrac/

Tę samą ostrożność należy zachować w przypadku minoksydylu, produktu zwalczającego łysienie, ale stosowanego na brwi.

Minoksydyl jest lekiem, który sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i dlatego jego recepta musi być kontrolowana przez lekarza, aby uniknąć działań niepożądanych. Ponadto, jeśli pacjent nie jest dobrze zorientowany, jak go używać, może dojść do porostu włosów w niechcianych miejscach — ostrzega dermatolog Patricia Ormiga.

 1. Wskazany w leczeniu jaskry bimatoprost stał się w ostatnich latach popularny w celu przyspieszenia wzrostu rzęs poprzez modyfikację naturalnego cyklu drucików. Według Braza produkt nie tylko zwiększa objętość przewodów, ale także może je przyciemniać:
 2. Normalnie cykl wzrostu włosa dzieli się na dwa etapy: dwa miesiące do wzrostu i kolejne dwa miesiące do wypadania. Dzięki temu produktowi włosy w tym samym okresie rosną dwukrotnie. Produkt przyczynia się również do zwiększenia grubości i pigmentacji nici, która ma tendencję do ciemnienia — wyjaśnia.

Patricia Ormiga przypomina, że ​​bimatoprost jest naprawdę bezpieczny tylko wtedy, gdy należy zachować ostrożność podczas aplikacji.

 1. Nieprawidłowo stosowany może powodować przebarwienia powiek. Aplikatory powinny być również jednorazowe, aby zapobiegać infekcjom oka. Ulotkę należy zawsze szanować – podkreśla.
 2. Dermatolog Daniela Alvarenga podejrzewa bezpieczeństwo bimatoprostu. Osobom, które chcą mieć dłuższe rzęsy, woli od kuracji kosmetycznych od lekarstw.

Jest kilka zabiegów, niewiele jest skutecznych, a mówiąc o rzęsach, nie znajdujemy bezpieczeństwa ze względu na bliskość oka. Najczęściej stosowany bimatoprost może powodować nadwrażliwość, a nawet obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe. Myślę, że bezpieczniej jest zainwestować w przedłużanie rzęs z zaufaną osobą — mówi lekarz, który widzi szerszy wachlarz możliwości dla tych, którzy chcą uzupełnić swoje brwi:

Kiedy mówimy o tym regionie, mamy więcej możliwości. Dostępne są płyny do stosowania miejscowego z minoksydylem, latanoprostem oraz zabiegi z użyciem urządzeń mikroigłowych z częstotliwością radiową i laserem frakcyjnym. Moim zdaniem to ostatni sposób, w jaki możemy zobaczyć najlepsze rezultaty. Nie zapominając, że mikropigmentacja nić po nitce ma swoją wartość — prowadzi.

Źródło: The Globe

Jak działa Latisse?

Latisse® to rozwiązanie do stosowania miejscowego, które zapewnia wzrost długości rzęs, ich grubość/obfitość oraz intensywność zabarwienia/przyciemnienia. Działanie leku rozpoczyna się niedługo po rozpoczęciu kuracji, jednak badania kliniczne wykazują znaczne różnice w długości, grubości i przyciemnieniu rzęs, które obserwuje się od 2 miesiąca kuracji.

Jakie są przeciwwskazania Latisse?

Latisse® jest przeciwwskazany dla osób, u których występuje nadwrażliwość (alergia) na bimatoprost lub inne składniki preparatu.

Jak używać Latisse?

 1. Lek należy stosować wyłącznie na skórę górnej powieki, u nasady rzęs (w miejscu, w którym rzęsy stykają się ze skórą).
 2. Przed nałożeniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, w przypadku ich noszenia usunąć kosmetyki i umyć twarz, szczególnie okolice oczu.
 3. Rozwiązanie jest gotowe do użycia. Nie należy dotykać końcówki fiolki palcami ani żadną inną powierzchnią, aby uniknąć zanieczyszczenia fiolki i roztworu.
 4. Wyjmij aplikatory z tacki. Ustaw aplikator poziomo, nałóż kroplę Latisse® na część aplikatora najbliżej końcówki, ale nie na samą końcówkę. Patrz rysunek 1.

Zazwyczaj stosowana dawka to 1 kropla na każdą powiekę raz dziennie (najlepiej na noc), z zachowaniem około 24 godzinnej przerwy między dawkami. Dawka nie powinna przekraczać pojedynczej dawki dobowej, ponieważ wykazano, że częstsze podawanie nie powoduje dalszego wzrostu rzęs.

Następnie natychmiast ostrożnie przeciągnij aplikatorem po skórze od krawędzi górnej powieki u nasady rzęs (w miejscu styku rzęs ze skórą), od wewnętrznej strony linii rzęs (w pobliżu nosa) w kierunku boku (w kierunku ucha) – patrz rysunek 2.

 1. Zetrzyj nadmiar roztworu poza brzeg powieki.

 2. Wyrzuć zużyty aplikator i weź kolejny aplikator do nałożenia na powiekę drugiego oka.
 3. Powtórz czynności na drugim oku, używając nowego sterylnego aplikatora. Pomoże to zminimalizować potencjalne zanieczyszczenie z jednej powieki do drugiej.

Nie nakładaj roztworu wewnątrz oka ani na dolną powiekę. Do nanoszenia roztworu należy używać wyłącznie sterylnych aplikatorów dostarczonych w opakowaniu Latisse®.

Jeżeli roztwór Latisse® dotrze do samego oka, nie należy spodziewać się, że spowoduje to uszkodzenie oka. Usuń nadmiar roztworu i uważnie przeczytaj instrukcję aplikacji, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu.

Po użyciu szczelnie zamknąć butelkę.

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, zawsze przestrzegając czasów, dawek i czasu trwania leczenia. Nie przerywaj leczenia bez wiedzy lekarza.

Co mam zrobić, gdy zapomnę o użyciu Latisse?

 1. W przypadku pominięcia leku, następną dawkę należy przyjąć następnego dnia o zwykłej porze wieczorem.
 2. W razie wątpliwości zasięgnij porady farmaceuty, lekarza lub dentysty.
 3. Jakie środki ostrożności powinienem podjąć podczas korzystania z Latisse?
 4. Latisse® przeznaczony jest wyłącznie do aplikacji na skórę górnych brzegów powiek, u nasady rzęs. Nie należy go nakładać na dolną powiekę.

Zanieczyszczenie roztworu lub aplikatorów Latisse®

Butelka Latisse® musi być nienaruszona podczas użytkowania. Nie dotykaj końcówki butelki oczami, palcami ani żadną inną powierzchnią, aby uniknąć zanieczyszczenia butelki i roztworu. Sterylne aplikatory zawarte w opakowaniu produktu powinny być użyte tylko raz (w jednym oku), a następnie wyrzucone, ponieważ ponowne użycie aplikatora zwiększa ryzyko zanieczyszczenia i infekcji.

Ważne jest, aby stosować roztwór Latisse® zgodnie z zaleceniami, umieszczając jedną kroplę roztworu w jednorazowym aplikatorze na oko. Istnieją doniesienia o bakteryjnym zapaleniu rogówki związanym ze stosowaniem pojemników wielokrotnego użytku produktów okulistycznych. Pojemniki te zostały przypadkowo skażone przez pacjentów, którzy w większości przypadków mieli współistniejącą chorobę oczu. Pacjenci z pękniętą powierzchnią nabłonka oka są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju bakteryjnego zapalenia rogówki.

Wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe

Latisse® może obniżać ciśnienie śródgałkowe (IOP), szczególnie w przypadku kontaktu z okiem. W badaniach klinicznych u pacjentów z podwyższonym IOP lub bez niego Latisse® obniżał IOP; jednak wielkość redukcji nie budziła obaw klinicznych.

W badaniach nad stosowaniem 0,03% bimatoprostu w leczeniu nadciśnienia ocznego wykazano, że ekspozycja oka na więcej niż jedną dawkę bimatoprostu na dobę może zmniejszać działanie obniżające ciśnienie śródgałkowe. U pacjentów stosujących bimatoprost lub inne analogi prostaglandyn w leczeniu podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, jednoczesne stosowanie Latisse może zaburzać pożądane obniżenie IOP.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz