Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – co oferuje Teneryfa?

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich – co oferuje Teneryfa?

Wyspy Kanaryjskie to bardzo piękny rejon, idealny do spędzenia wczasów. Obszar ten, pomimo że znajduje się w pobliżu Afryki, jest częścią Hiszpanii, obowiązuje tam euro, a na dodatek większość mieszkańców płynnie porozumiewa się w języki angielskim. Cechy te sprawiają, że Wyspy Kanaryjskie są doskonale przystosowane do turystów, zarówno pod względem kulturowym jak i organizacyjnym. Na archipelag składa się siedem, głównych wysp:

  • Teneryfa
  • Fuerteventura
  • Gran Canaria
  • Lanzarote
  • La Palma
  • La Gomera
  • El Hierro

Największą i najgęściej zaludnioną jest oczywiście Teneryfa. Na Atrakcje Teneryfy składają się liczne ośrodki turystyczne, parki wodne oraz krajobrazowe oraz wiele naturalnych obiektów, które prezentują piękno przyrody.

Wulkan Pico del Teide

Są liczne miejsca, które warto zobaczyć na Teneryfie, lecz niewiele z nich może dorównać Pico del Teide. Jest to szczyt wulkaniczny, a jednocześnie największa góra Hiszpanii, osiągając imponującą wysokość 3718 metrów. Góruje on nad krajobrazem wyspy, a jako wulkan czynny od dawna pobudza wyobraźnię jej mieszkańców.

Ciekawostką jest, że rdzenne plemiona Guanczów uznawały Teide za miejsce święte, gdzie rezydował zły bóg Guayota. Prace badawcze przeprowadzone na wulkanie ujawniły liczne dary, które Guanczowie zostawiali jako ofiarę.

Pico del Teide oraz jego pobliski obszar są częścią Parku Narodowego Teide, dlatego zwiedzanie okolicy na własną rękę jest nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne.

Bazylika Matki Bożej w Candelarii

Teneryfa to nie tylko piękna przyroda. Na wyspie ulokowanych jest kilka, bardzo ciekawych zabytków, których nie można pominąć podczas spędzanego tam urlopu. Jednym z nich jest Bazylika Matki Bożej w miejscowości Candelaria. Sam budynek nie jest szczególnie wiekowy, jego budowa miała miejsce w latach 1949-1959. Bazylika ta swoją sławę zyskała przede wszystkim przez znajdującą się wewnątrz niej figurkę Matki Bożej z Candelarii, uznawanej za patronkę Wysp Kanaryjskich. Jak twierdzi legenda, podobizna ta pochodzi jeszcze z XIV wieku.

Tajemnicze Piramidy w Güímarze

Na wschodnim wybrzeżu wyspy odkryte zostało sześć interesujących obiektów. Początkowo uznane za losowe kupy kamieni ułożonych przez miejscowych rolników, piramidy te zainteresowały badaczy, którzy przyjrzeli się temu zjawisko dokładniej. Thor Heyerdahl, sławny na całym świecie odkrywca osobiście zajął się tą sprawą i doszedł do zaskakujących wniosków – część zgromadzonych kamieni została poddana obróbce, a więc były to przemyślane konstrukcje.

Z biegiem czasu dostrzeżono więcej rozmaitych zależności, które utwierdziły naukowców w przekonaniu, że Piramidy w Güímarze nie są dziełem przypadku. Ustalono, między innymi, że okolica ta niegdyś stanowiła siedzibę króla Guanczów, co zaowocowało decyzją o ustaleniu w tym obszarze parku etnologicznego.

Teneryfa – co warto zobaczyć?

Na teneryfie znajdują się niezliczone kurorty i podobne atrakcje turystyczne, które łączą w sobie walory przyrodnicze z przyjazną obsługą i łatwym dostępem. Praktycznie w każdym zakątku wyspy można natknąć się na ciekawą ofertę dla zwiedzających.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz