W jaki sposób zawsze wyglądać nadzwyczajnie? Dawniej było inaczej

Od wieków kobiety starały się wyglądać atrakcyjnie. Oglądając dawne epokowe okrycia, zastanawiamy się, ile kobieta musiała wycierpieć, by być atrakcyjną. Niejednokrotnie, modna kreacja ważyła ponad 10 kg. Warstwowo ubierane halki, spódnice na metalicznych stelażach, ciasne gorsety doprowadzające do częstych omdleń – wszystko w imię porządnego oraz modnego wyglądu.

Francuskie dwory były kreatorami mody w ówczesnych czasach. A co z urodą? W jaki sposób akcentuje https://lukaszmichalak.pl/, do higieny oraz zabiegów nie przywiązywano obszernej wagi. Częste mycie nie należało do godziwego tonu, a wielu wyznawało zasadę, że kobiety oraz mężczyźni muszą posiadać swój reprezentatywny, niczym nie zakłócony zapach. Nie znaczy to, że nie używano kosmetyków. Wszelkiego rodzaju pachnidła były używane na co dzień, jednak możemy sobie wyobrazić, jaką mieszankę zapachową dawały w spojeniu z zapachem nie mytego ciała. Kobiety z wyższych sfer niezmiernie dbały o urodę. Bezprawna była opalenizna, twarz im bielsza, tym piękniejsza. W tym celu, damy wychodziły na spacery schowane pod delikatnymi parasolkami, aby przypadkiem słońce nie oparło się na twarzy. Opalenizna była domeną wieśniaczek, które celowo nie przykładały wagi do własnego wyglądu.

Żeby naświetlić alabastrową cerę, damy używały specjalnych kredowych bielideł do twarzy. Tak samo mężczyźni, oczekujący wyglądać przystojnie. Silnie czerwone usta akcentowały zmysłowość. Ten teatralny makijaż także dotarł na polskie dwory prosto z Francji. Urodę uwidoczniały także wymyślne fryzury, wysokie na kilkadziesiąt centymetrów koki, wielokrotnie z połączenia własnych oraz sztucznych włosów. Może się nam to wydawać nieprawdopodobne, ale fryzury były rozczesywane i zmieniane raz na parę tygodni, nie widząc w tym czasie ani kropli wody. Można sobie tylko wyobrazić, jaka była ich kompozycja, jakie insekty kumulowały się w filuternych loczkach.

Powszechne w użyciu były małe, często srebrne, dekoracyjne młoteczki, to eliminowania lokatorów owych wymyślnych fryzur. Często okazuje się, że bez wody i mydła można żyć, a nawet być atrakcyjnym. Jednakże w celu podtrzymania zdrowia i urody, kobiety nieraz podróżowały ‚do wód’, ówczesnych kurortów słynnych z dobroczynnych wymogów klimatycznych dla zdrowia i ciała. Takie wyjazdy wielokrotnie pochłaniały kilka miesięcy w roku – jednakowoż kuracjusze zmieniali właściwie tylko klimat, albowiem cała reszta pozostawała bez zmian.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz