W jaki sposób wychować konia? Przeróżne strategie szkolenia

Miłośnicy oraz znawcy koni sugerują, iż zwierzęta ujeżdżane oraz układane przez damy zachowują się zupełnie inaczej aniżeli konie poddawane treningowi przez trenera-mężczyznę. Kobiety, pomimo wykorzystywania w sztuce ujeżdżania koni wypróbowanych i powszechnie wykorzystywanych metod wprowadzają szczegóły reprezentatywne dla tej naturalnie płci. To znaczy, celowo lub ewentualnie intuicyjnie, z zapałem odwołują się do negocjacji oraz perswazji. Przytulając, gładząc oraz pieszcząc konie, starają się z nimi o wiele bardziej zaprzyjaźnić aniżeli sobie je podporządkować. Zwierzęta ulegają tym procedurom niezmiernie ochoczo oraz z pozytywnym skutkiem.

W wielu przypadkach koń oporny w czasie „suchego” treningu, zaczyna wypełniać polecenia trenerki, która do nich go raczej namówiła niż zmusiła. Faceci preferują surowość oraz konsekwencję. Nie rozmawiają z końmi, nie negocjują i nie rozpieszczają. Wymagają od swoich podopiecznych bezwzględnego posłuszeństwa, nie przejmując się umyślnie ich porządnym czy złym humorem. Skutek takiego podejścia do treningu jest taki, że od upartego zwierzęcia wykonania pewnych poleceń trener nie jest w stanie wyegzekwować, co potwierdza diagnostyka kulawizn konia. Z drugiej jednak kwestii, konie, od jakich wymagane jest bezwarunkowe posłuszeństwo, mają poczucie bezpieczeństwa, są spokojniejsze oraz znacznie bardziej równoważone. Konie, z którymi się pertraktuje mają skłonności do histerii, bywają o wiele bardziej płochliwe oraz kapryśne. Zdecydowanie właściwe warunki bytowania i spokojne życie mają zagwarantowane kobyły hodowane w stadach rumaków.

Zgromadzone w jednym miejscu ogiery jednej rasy utrzymywane są w zasadzie jako reproduktorzy. Ich obowiązkiem jest, w czasie oraz miejscu wyznaczonym przez hodowcę, dostarczyć najlepszej jakości materiału genetycznego. Konie te wystawiane są też na aukcjach, również międzynarodowych i sprzedawane przez właściciela stada oferentowi, jaki wylicytuje najwyższą cenę. Rasowe ogiery otoczone są bardzo pieczołowitą opieką. Otrzymują najlepszą paszę, mają czyste, zadbane, wolno ogłosić, reprezentacyjne stajnie. Najlepsi reproduktorzy powinni zawsze przyzwoicie wyglądać i być w oszałamiającej formie. Masztalerze regularnie czyszczą oraz szczotkują ich sierść, piękne grzywy i ogony. Żeby utrzymać konia w właściwej formie, należy dostarczyć mu należyta porcję ruchu, zdrowy koń musu biegać.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz