W jaki sposób ochronić dziecko przed niebezpieczeństwem internetu?

Internet jest nie jedynie ogromną kopalnią wiedzy, ale niekiedy może stanowić zagrożenie – dotyczy to przede wszystkim dzieci i nastolatków. Istnieją bowiem ludzie, którzy wykorzystują naiwność i ufność innych, a to ma okazję kończyć się tragicznie.

W najwyższym stopniu narażone na przedsięwzięcie internetu są dzieci. Rodzice w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą nadzorować użytkowanie internetu przez swoje pociechy. Coraz to więcej akcji cywilnych łagodzi niemniej jednak wagę tego kłopotu i otwiera oczy rodzicom, a zdarzają się też przypadki, że dziecko zaczyna być uzależnione od internetu i nie potrafi nad tym nałogiem zapanować. Z radą przychodzą wtenczas pedagodzy, którzy potrafią poradzić sobie w wielu przypadkach z takim problemem Niezbędna jest jednak również pomoc oraz zaangażowanie rodziców, którzy są jakkolwiek najogromniejszym wsparciem dla swojego dziecka.

Niemniej jednak, żeby zapobiec takim stanom radzi się rodzicom monitorowanie aktywności internetowej ich dzieci. To zdrowe zwłaszcza wówczas, kiedy dzieci nie są jeszcze na tyle znaczące, aby móc logować się na przeróżne portale społecznościowe – również w szkole rodzice mogą odnaleźć pomoc oraz rady na temat tego jak radzić sobie z tym, że dziecko często korzysta niesłychanie dużo z internetu.

Najlepszą wskazówka jest niemniej jednak stereotypowe ograniczenie dostępu do internetu. Rodzic powinien wyznaczyć swojemu dziecku czas jaki ma okazję spędzać dziennie przed komputerem. Najodpowiedniej kiedy takie ograniczenia wprowadzone są od początku użytkowania komputera oraz internetu. Wówczas bo dziecko przyzwyczajone jest do tego, że nie przesiaduje całego dnia. Prawidłowo jest też założyć ochronę rodzicielską na strony oraz portale, które wydają się podejrzane i są w stanie być zagrożeniem dla dziecka.

Ochrona rodzicielska to nic innego jak zablokowanie dostępu do tych stron. Doradza się też rodzicom, żeby więcej czasu poświęcali swoim pociechom oraz ich zagwozdkom. Wypada bo wiedzieć, co dzieje się w życiu własnego dziecka, czy dziecko nie ma kłopotów albo czy coś go nie smuci. To gruntownie typowe oraz pomaga zachować zdrowe relacje między rodzicem a dzieckiem, bez względu na wiek dziecka.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz