Uważaj na media – wybieraj wypróbowane źródła wiadomości

Kiedy tak właściwie przeciętny człowiek myślimy o sztuce w większości wypadków ma na myśl coś niezwykle błyskotliwego, ogromnie głębokiego i nader niespotykanego, coś co ma szczególną wartość.

Oczywiście, oryginalna sztuka ma wzbogacić osobowość każdego człowieka, a nie ogłupiać. Czy kiedy tak właściwie mówimy o „massmediach” przychodzą nam na myśl takie właśnie takie pozytywne przemyślenia? Chyba właściwie nie. I słusznie, bowiem tuzinkowe massmedia posiadają z autentyczną sztuka niedużo wspólnego. Chociaż, bezsprzecznie mają i swoje pozytywne aspekty, swoje pozytywy. Massmedia dostarczają ludziom wiadomości w sposób skondensowany, prędki oraz jasny. To naturalnie dzięki takim informacjom mamy ogólny rys na tematy tego co się dzieje wokół nas. To właśnie dzięki temu kształtujemy własne poglądy, spostrzegamy świat dookoła nas. Mimo to nie bez powodu mówi się, iż środki masowego przekazu to czwarta władza. I prawdziwością jest, iż media mają duży wpływ na władzę nad nami. Nie każdy z nas umie selekcjonować wiadomości, niektórzy bezkrytycznie odbierają wydarzenia jakie mają miejsce dookoła nas.

Czasami powinniśmy bardziej krytycznie podejść do informacji, jakie serwują nam współczesne media. Nie zawsze każda informacja jest rzetelna o zgodna z prawdą. Dzisiejsza telewizja ma za zadanie nie tylko informować widza, ale dostarczyć mu przed wszystkim relaksu i rozrywki – przetestuj https://infodlapolaka.pl/. Nowocześni odbiorcy są coraz mniej wymagający, a to być może za sprawą właśnie mediów, jakie dość w wielu przypadkach zwyczajnie ogłupiają. Przestajemy chodzić do kina, do teatru, nie czytamy książek a wyłącznie polegamy na wygodnej papce podanej nam przez współczesne media. Skutkiem tego z od czasu do czasu zadowalają nas słabe seriale, kiepskie audycje a coraz bardziej wzruszamy się reklamami. Nie mamy także na tyle czasu, aby racjonalnie i sumiennie selekcjonować podane nam informacje. To co usłyszymy w radiu czy telewizji bierzemy za fakt oraz bezkrytycznie powierzamy wszystko mediom. A środki masowego przekazu przecież nie zawsze podają właściwe informacje, na poziomie.

Współczesny odbiorca bardziej koncentruje się na najnowszych technikach. Niekoniecznie na formie przekazu, czy dana informacja jest należytej jakości czy wnosi coś nadzwyczajnego. Żyjemy prędko, stąd również formy przekazów medialnych są dostosowane do naszego pędzącego życia. Jednak kiedy mamy chwile czasu ,warto obcować ze sztuką wyższą, która uczy nas wrażliwości na otaczający nas świat.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz