Usługi Cloud Compunting innymi słowy plik w chmurze

Obecnie w wielu przypadkach napotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednak jest i co on odpowiednio oznacza? Usługi cloud koncentrują się dookoła maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – więcej na co to jest chmura internetowa.

Zasoby chmury są zwykle dzielone nie jedynie przez wielu użytkowników, niemniej jednak także dynamicznie przydzielone na żądanie. Termin przejście do chmury, nieraz spotykany w tym wypadku odnosi się także do odejścia schematycznego modelu CAPEX, który świadczy zakup dedykowanego oprzyrządowania i deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, czyli korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury i płacenie tylko jak ktoś jej wykorzystuje. Zwolennicy twierdzą, że usługa cloud pozwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skupić się na projektach. Do tego uważają również, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały prędzej, słusznie i w głównej mierze wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej szybciej przystosować ewentualne zmienne, szczególnie nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym.

Żeby tego dokonać, restartujemy prowadzoną przez nas machinę. Już po restarcie, jakkolwiek przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 żeby wstąpić w tryb wyboru rozruchu systemu i opcje awaryjne. Zobaczymy tam pomiędzy innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia korzystna znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows standardowo. Wybieramy tryb awaryjny i czekamy na zaokrętowanie się pulpitu awaryjnego. Jeśli wszystko wykonamy prawidłowo, komputer wznowi działanie, ale co jeżeli nie?

Nierzadko bywa, że komputer się po prostu popsuje i wszelkie dane znikają. Nieraz tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, jaki jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym możemy przechowywać niezbędne nam dane. To wybitnie dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, ale przede wszystkim kiedy nie ma nas w domu a chcemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze oraz korzystać.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz