Uprawa ziół – skąd brać określone nasiona?

Pomimo sporządzania wielu panaceów na bazie surowców roślinnych, nieraz powodują one sporo skutków ubocznych. Przyczyna spoczywa w odjęciu składników roślinnych substancji pobocznych, o zewnętrznie małym znaczeniu dla terapii.

Jednakże to naturalnie one przygotują organizm ludzki na działanie akuratnych aktywnych składników o kluczowym znaczeniu. Wobec tego też większość lekarstw wytwarzanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Niemało leków z powodzeniem wolno zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są kosztownym źródłem witam oraz składników mineralnych – przetestuj nasiona dla początkujących. Co więcej, mają one łagodne działanie i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Dlatego również stosowane są na różnego typu dolegliwości. Zioła są w stanie być także przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem może być wywar z pokrzywy. Wykorzystuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B oraz wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin posiada także rzadko napotykane gdzie indziej pierwiastki, niezbędne dla zgodnego działania organizmu ludzkiego, jak bor, wanad czy selen. Już nasze prababcie traktowały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wskazanej porze, raz za razem wczesnym rankiem. Co poniektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeśli materiał był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub ewentualnie np. w noc św. Jana.

Zazwyczaj każda wieś i osada posiadała własną znachorkę czy też zielarkę, która specjalizowała się w medycynie metodami naturalnymi. Ich wiejskie chaty kryte strzechą pachniały suszonym tymiankiem, rozmarynem oraz miętą. O zioła dbano również w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi przyrządami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. W szeregu przypadków byli oni także w posiadaniu fenomenalnych ziołowych receptur. Maści, wywary oraz nalewki były wyprzedawane, lub ewentualnie wymianę na inne niezbędne towary. Dziś zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, po największej części z uwagi na ich intensywny zapach, jak oraz kuchenne zastosowanie. Uprawia się je też w celach leczniczych. Jest to najogromniejszy i równolegle najstarszy producent ziół w naszym kraju.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz