Śmieci – jaki worek kupić?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak błyskawicznie pionierskie śmieci zapełniają dopiero co opróżnione kosze. To przykre, w dodatku ceny za wywóz odpadków nie maleją, lecz systematycznie rosną. Sporo osób posiadających prywatne ogródki działkowe lub też własne posesje ulega pokusie pozbycia się kłopotu w sposób bardzo nieprzyjemny i niekorzystny dla otoczenia. Gra toczy się tu bo o spalanie śmieci. Niesłychanie drażniący zapach roznosi się na niesłychanie rozległej powierzchni, a dostający się do oczu dym wywołuje ich łzawienie. Nie jest to pomimo tego niedogodność tylko dla naszych receptorów węchu czy spojówek, gdyż powstające przy spalaniu niektórych tworzyw syntetycznych gazy posiadają właściwości toksyczne.

Poza tym nie zapominajmy, iż wymienione powyżej działania są nie bez powodu prawnie zabronione. Jeżeli w takim razie zaobserwujemy tego rodzaju zabiegi na okolicznej działce czy innym terenie, nie musimy mieć jakichkolwiek wyrzutów sumienia donosząc na truciciela dobrym władzom. Nie dajmy się przekonać, że jest to nieszkodliwy i też niesłychanie oszczędny sposób utylizacji. Są inne metody uporania się z problemem ze śmieciami. Nadmiar wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym może stać się dużym kłopotem.

Należałoby podjąć kilka prostych kroków, aby obniżyć ich ilość. Puste kartony po sokach, napojach czy mleku przed wrzuceniem do kosza porządnie rozłóżmy odginając ich podwinięte rogi, a później zgniećmy. Zajmą o dużo mniej miejsca. Tak samo możemy postąpić z plastikowymi butelkami, przy czym jeśli na opakowaniu jest informacja o przetwarzalności zastosowanego tworzywa wrzucamy je do słusznego pojemnika dla surowców adresowanych do recyklingu – więcej na Naczynia jednorazowe – Ejedrek.eu. Stare gazety i inne produkty z papieru usuńmy z domu również wykorzystując z zlokalizowanych przy śmietnikach dzwonków, bądź zdajmy w najbliższym skupie makulatury. Pozostaje jeszcze kwestia odpadków organicznych. Składując je na kompost zapewnimy sobie doskonały nawóz dla naszych ukochanych roślin na działce. Postępując wedle tych nieskomplikowanych wytycznych na pewno odczujemy, że dręczący nas wcześniej kłopot ze śmieciami został w kluczowej mierze rozwiązany.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz