Producenci kawy z całego świata – z jakiego powodu pijemy różnorodne kawy?

Kawa przetwarzana oraz w głównej mierze hodowana jest w różnych państwach. Ażeby możliwe było wyprodukowanie ziaren kawy w położeniu, w którym chcemy założyć plantację musi być odpowiednio ciepło, musi być właściwa wilgotność. Większość kawy produkowana jest w Ameryce Południowej i Azji. Drobne ilości w Afryce. Bez wątpliwości do największych producentów kwalifikuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to w rzeczy samej niezwykle wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy. Drugim co do wielkości fabrykantem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to oczywiście z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Wiele osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii.

To właśnie rynek kawy dostarcza tym państwom milionowe zyski. A hodowla kawy w żadnym wypadku nie jest rzeczą prostą, zobacz Kenia kawa. Każdy pasjonat tego porywającego napoju ma obowiązek to wiedzieć. Bardzo wiele osób twierdzi – niekiedy nieco przekornie, że żyje, funkcjonuje wyłącznie dzięki kawie. Sporo milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa zawiera kofeinę w związku z tym rzeczywiście pobudza nas do życia, sprawia, że organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma dużo pozytywnych cech. Jest nią chociażby to, iż sprawia ona, iż stworzona przez nas pamięć jest lepsza, sądzimy trzeźwo, znika zmęczenie.

Wychylenie filiżanki kawy poprawia naszą koncentrację. Wskutek tego również czasem w ciągu dnia powinniśmy taką właśnie kawę wypić. Musimy jednak uważać na jej ilość. Nie możemy pić nadmiernie dużo kawy. Musimy tego pilnować. Znakomitą ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to stworzony przez nas organizm oraz przyspiesza spalanie kalorii. Badania dowodzą też, iż regularne picie kawy zmniejsza niebezpieczeństwo zachorowania na co poniektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. Często jesteśmy w stanie też odnotować, że po napiciu się kawy – dosyć mocnej znikają bóle, a głównie ból głowy. Czasami właśnie kawa działa przyzwoiciej oraz szybciej niż leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, jaka zawarta jest w tym napoju.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz