Pozwolenie na budowę i inne formalności – czy niezbędne są uprawnienia budowlane?

Coraz więcej ludzi decyduje się na budowę własnego, wymarzonego domu, rezygnując tym samym z mieszkania w bloku. Nie ma w tym jednak nic paradoksalnego, ceny mieszkań bo są ciągle bardzo wysokie, za taką ceną wolno już w związku z tym postawić własny dom, jeżeli tylko będziemy mieli działkę budowlaną. Działki budowlane cieszą się dzisiaj również coraz większym zainteresowaniem, w głównej mierze te położone trochę dalej od większych miast. Takie działki są równolegle trochę tańsze aniżeli te, jakie są położone w centrum czy nawet na obrzeżach najogromniejszych aglomeracji.

Najdroższe działki bezsprzecznie można odszukać w pobliżu stolicy, jakkolwiek im dalej, tym mniej się płaci za grunt pod budowę. Z pewnością budowa własnego domu to wybitnie obszerne wyzwanie, któż z nas jednak nie pragnąłby zamieszkać we własnym domu z ślicznym, gigantycznym ogrodem. Z pewnością wobec tego należałoby podjąć się takiego przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli mamy już działkę. Wówczas wolno przystąpić do załatwiania wszystkich formalności, dzięki jakim dopuszczalne będzie uruchomienie budowy.

Z pewnością na początku musimy postarać się przede wszystkim o pozwolenie na budowę, jakie jest najistotniejsze oraz bez niego tak naprawdę nie ruszymy. Pozwolenie na budowę wymaga nieco czasu, w następstwie tego z pewnością warto rozpocząć się o nie starać trochę wcześniej. Co więcej, również ważne jest jednoczesne wystąpienie o możliwość doprowadzenia wszelkich mediów, zwłaszcza jeżeli nie ma ich na działce. Wówczas potrzebne będzie odwiedzenie pomiędzy innymi zakładu gazowego, musimy również udać się do miejskiej oczyszczalni ścieków oraz do paru innych placówek, w jakim załatwimy wszystkie potrzebne nam dokumenty.

W międzyczasie możemy oczywiście poszukiwać kierownika budowy, który będzie czuwał nad całą budową, pomoże nam wyznaczyć miejsce na najważniejsze oprzyrządowania, na gruszkę czy na inne urządzenia, bez jakich praca nie będzie możliwa. Ważne, by miał on uprawnienia budowlane – uprawnienia budowlane. Musimy także pamiętać o słusznym oznakowaniu placu budowy i o zamieszczeniu właściwej tablicy z najważniejszymi wiadomościami, za brak takich szczegółów można bowiem ponieść faktycznie sporą karę.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz