Podstawowe elementy ubioru dla osób jeżdżących na koniach

Jazda na koniu od jakiegoś czasu się cieszy rosnącym zainteresowaniem. Wynika to też z faktu, że co chwilę otwierają się nowe stadniny i ośrodki, gdzie każdy może sprawdzić się w tym pięknym sporcie. Jednak jeżeli ktoś chce częściej spędzać czas w siodle, to pomyśleć jednak powinien o kupnie specjalnej odzieży. Mimo że oprócz kilku elementów nie jest ona konieczna, to jednak raczej w niej będzie zdecydowanie wygodniej, a poza tym chociaż trochę ochroni przy jakimś zdarzeniu.

Z pewnością trzeba posiadać swój kask, zwany też toczkiem. Jego koszt nie jest zbyt duży, a w przypadku jakiegoś zdarzenia ochroni głowę przed niebezpiecznym urazem. Dla osób które jeździć się dopiero uczą mogą się też przydać ochronne kamizelki, z kolei one mają zabezpieczyć kręgosłup oraz klatkę piersiową. Z odzieży zabezpieczającej wymienić jeszcze można rękawiczki i buty. Te pierwsze nie są wprawdzie niezbędne, ale w czasie jazdy mocno ograniczą nieprzyjemne obtarcia. Natomiast w dobre obuwie warto zainwestować, bowiem również pełnią istotną rolę ochronną, a koszt ich zakupu nie jest jakiś przesadnie wysoki. Pozostała część elementów wyposażenia może być już bardziej zróżnicowana, chociaż rzecz jasna jeżeli ktoś będzie planował dużo jeździć, to zapewne i tak dokupi wszystko.

Mowa między innymi tutaj o spodniach nazywanych też bryczesami, skarpetach, koszulkach i bluzach. Bluzy bardzo się przydają podczas chłodniejszego okresu, a w jesieni i zimie można pomyśleć o kurtce. Tak samo jak koszulki jeździeckie, które odpowiednio dobrane także ochronią przed obtarciami.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz