Oryginalne części do maszyn rolnych vs zamienniki

Struktura gospodarstw rolniczych w stworzonym przez nas kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Pomimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu przeważają gospodarstwa średnie i małe, o niezbyt wielkich dochodach. W domostwach tego typu jakakolwiek inwestycja w sprzęt oraz machiny do produkcji rolnej stanowi znaczny kłopot. W następstwie tego także nabywane są w wielu przypadkach machiny używane, z drugiej lub nawet trzeciej ręki, wymagające ciągłej konserwacji oraz częstych napraw.

Ulegające uszkodzeniu części ciągników agrarnych i innych machin w miarę zużywania w trakcie napiętej eksploatacji powinny być zastępowane funkcjonalnymi – kupisz je na części rolnicze. Nie zawsze jest konieczność zamontowania fabrycznie innowacyjnego zamiennika, najczęściej wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną. Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych oraz możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez szansę zakupienia należy rozumieć nie tylko realną przystępność potrzebnego artykułu, lecz oraz jego cenę będąca na takim poziomie, by nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa.

Moment defektu maszyny jest właściwie nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w najwyższym stopniu intensywnych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach. Właśnie dlatego w momencie awarii wyposażenia, niezwykle trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, bowiem wszystkie są potrzebne równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem byłby portal internetowy na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y i zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć. Najważniejsza niemniej jednak sprawą jest żeby części do ciągników rolniczych i wszystkich w większości wypadków używanych machin wolno było zakupić jak najbliżej własnej miejscowości. Trudno spodziewać się, żeby punkty sprzedaży firmowe z oryginalnymi szykownymi częściami do ciągników były w każdej wsi bądź też chociażby gminie. Niemniej jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części wykorzystywanych, komisowych, jest jak najbardziej realne. Części powinny być sprawdzane i testowane przed sprzedażą.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz