Okna zabezpieczają domowników – własności antywłamaniowe

Przykładem budowli w ogóle nie mających okien są egipskie piramidy, innymi słowy duże grobowcowe, jakich początek datuje się na kilkadziesiąt wieków przed należącą do nas erą. Piramidy służyły jako miejsce spoczynku najważniejszej osoby w państwie, czyli faraona. Brak okien w piramidach, służył temu, aby do środka monumentu nie dostawało się świeże powietrze, jakie sprawia szybszy rozkład szczątków i pogorszenie się jakości malowideł naściennych Wierzenia Egipcjan opierały się w zasadzie na kulcie bogów oraz zmarłych, przez co dużą wagę przykładali do konserwacji zwłok.

Jeżeli chodzi o brak okien w budynkach to w wielu krajach starożytnych głównie na dalekiej północy, brak okien był normą i w sumie również nieznaną formą szczegółu architektonicznego. W wyniku rozwoju religii monoteistycznych takich jak chrześcijaństwo bądź też islam zaczęto stawiać świątynie, gdzie można by było składać hołd własnemu bogu. Kościoły chrześcijańskie w porównaniu do muzułmańskich różniły się nie wyłącznie materiałem budulcowym, ale przede wszystkim stylem architektonicznym, jaki był ściśle związany z panującymi kanonami. W świątyniach islamskich, których znajdują się głównie w klimacie równikowym oraz podrównikowym okna nie posiadają jakichkolwiek szyb, ani innych izolatorów ze względu na panujące tam upały.

Wystarczy jedynie pomyśleć, co by się stało, kiedy we wszystkich świątyniach islamskich naraz wprowadzono innowacyjne techniki okienne. Nastąpiłyby masowe omdlenia oraz spadek liczby wiernych, dla których brak jakichkolwiek źródeł świeżego powietrza sprawiałby ogromne tarapaty w modlitwie oraz oddaniu czci. Przez dużą grupę muzułmanów powietrze jest honorowane z tchnienie Allacha przez co mogą dzięki jego woli żyć i oddawać mu cześć. W chrześcijańskich budowlach sakralnych okna bywały przeróżne i zmieniały się wspólnie z nastawaniem nowych epok kulturowych, co potwierdza okna producent. Różnice polegały głównie na wielkości okna i technikach zdobienia. Gotyckie świątynie posiadały wąskie okienka, przez co w środku panował mrok. Miał on zezwolić na kompletne oddanie się modłom i skupieniu.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz