Noszenie okularów – naprawianie wad wzroku

Najbardziej legendarne oraz jednocześnie zazwyczaj występujące niedociągnięcia wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W jakiejkolwiek z wypunktowanych wad jest inny rodzaj działania oka, poprzez co zauważany obraz jest zniekształcony bądź też niewyraźny w zależności od przeróżnych czynników zewnętrznych. Są nimi pomiędzy innymi odległość oka od określonego punku, określone natężenie światła i inne. Wystąpienie wady wzroku nie oznacza, że jednostka nią dotknięta musi do końca życia borykać się z kłopotem złego (odkształconego) widzenia lub niedowidzenia.

Dziś istnieje dużo różnorodnych metod korekcji następujących wad wzroku. Najbardziej znanym sposobem na niwelowanie skutków wad wzroku są szablonowe okulary ze szkłami optycznymi – wypróbuj propozycję na domenie gabinet okulistyczny poznań. W zależności od konkretnej defekty wzroku, w okularach znajdują się umyślnie dobrane do defekty wzroku szkła optyczne, które rozpraszają lub też skupiają promienie świetlne.

W przypadku stwierdzenia niedociągnięcia krótkowzroczności, przeznaczenie mają soczewki rozpraszające. Są one o wiele bardziej wypukłe, bo w przypadku krótkowzroczności, gałka oczna jest zbyt długa, a tym samym promienie słoneczne skupiają się nadmiernie mocno i obraz spostrzegany powstaje przed siatkówką. Taka sytuacja objawia się o schorowanego nieostrym widzeniem. Inny rodzaj soczewek stosuje się u tak zwanych dalekowidzów. Przy stwierdzeniu defekty dalekowzroczności stosuje się natomiast szkła korygujące zbieganie się promieni słonecznych za siatkówką.

Następne soczewki są ofiarowane do leczenia wad astygmatyzmu, objawiającego się niewyraźnym widzeniem, niedokładnym, widzeniem tylko wskazanych kształtów lub też zamazanie pewnego kształtu linii. W przypadku astygmatyzmu wykorzystuje się dobre szkła cylindryczne. Niestety w przypadku tej defekty, nawet najpoprawniej dobrane soczewki nie zawsze są w stanie wyleczyć w całości stwierdzonej defekty wzroku. Niekiedy leczenie korekcyjnymi szkłami optycznymi musi pozostać uzupełnione innymi metodami leczenia wad wzroku.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz