Które cechy powinno posiadać przyzwoicie wykonane zdjęcie ślubne?

Od kilku lat znacznych powodzeniem pośród nowożeńców radują się kompletnie odmienne od pospolitych sesje zdjęciowe. W zasadzie pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują całkowitą dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię oraz wesele.

Fotografia ślubna w całkowicie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale spoczywające na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przygotowująca bukiecik, pudełko z obrączkami – oraz wiele, wiele innych detalów zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość. Też sama ceremonia weselna ujawniana jest w inny sposób – szokujące zbliżenia, np. wyłącznie na ręce pary młodej z obrączkami, elementy kościoła z jakimkolwiek przykuwającym wzrok szczegółem, przypadkowe lecz nadzwyczaj wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia ślubna, niezwykle nowatorska, pokazująca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze.

Dawne fotografie były wybitnie statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące zaistniały fakt. Nowo poślubieni małżonkowie w kolorze sepii. Miarodajnego dnia oglądałam album zdjęć ślubnych córki moich przyjaciół, który prawdę powiadając zachwycił mnie. Kompletna sesja zdjęciowa przygotowana była przez jednego z artystów fotografików młodego pokolenia. Dopiero tutaj ujrzałam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, eleganckiej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu i energii – sprawdź sesja ciążowa w domu. Nie było wybranego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków.

Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, w jakim miejscu w pospolitym ruchu, gwarze, pośród pędzących samochodów, pędzących się przechodniów zjawiła się młoda para, jakby przekazana z innego świata. W głównej mierze zdjęcia były zachwycające poprzez uwiecznienie na nich wprost niesamowitego kontrastu – wspaniale ubrana młoda para w bieli oraz czerni, radosna i świętująca swój dzień, na tle zabieganych ludzi, pędzących aut dziennej rzeczywistości. Fotografia weselna potrafiła te dwa światy zjednoczyć w błyskotliwą całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest poprawnym tłem dla śnieżnobiałej sukni, jakkolwiek zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle z pewnością będą zapamiętane przez oglądających.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz