Jaka szczoteczka? Współczesne techniki w trosce o zęby

Decydując się na nabycie szczoteczki stereotypowej kluczowym dylematem przed, którym stoimy jest wybór rodzaju włosia. Jeśli posiadamy delikatne dziąsła oraz zęby kupujemy miękkie szczoteczki. Potem zdecydowanie większą rolę odgrywa użytkowanie szczoteczki. W zasadzie zaś sposób oraz ruchy którymi myjemy zęby. Nabycie elektrycznej szczoteczki może okazać się o wiele znacznie bardziej skomplikowany. Przed decyzją o zakupie bez jakiegokolwiek ale musimy się dowiedzieć jakie ruchy wykonuje stworzona przez nas ewentualna szczoteczka i jakie ma to przetłumaczenie na kondycję naszych zębów. Osiągalne w sprzedaży szczoteczki są w stanie poruszać się ruchem rotacyjnym, oscylującym i pulsacyjnym. Wszelkie szczoteczki wykonują ruchy oscylacyjne.

W owym czasie główka porusza się naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo. Ruch rotacyjny to nic odmiennego jak kręcenie włosia wokół własnej osi. Stosuje się też ruchy pulsacyjne. Główka porusza się wtedy do przodu i do tyłu, skuteczniej rozbijając płytkę nazębną. Niektóre modele szczoteczek łączą dwa ruchy np. oscylujący oraz pulsacyjny czy też wszystkie trzy. Jeszcze dziesięć lat temu nowością oraz rzadkością w Polsce były szczoteczki elektryczne. Osiągalnych było parę modeli i na tym koniec. Chwilowo w szczoteczkach elektrycznych wolno przebierać do woli.

Możemy wybrać typ ruchu jaki ma wykonywać, dopasowywać siłę nacisku itp. Nowością jest szczoteczka soniczna, jaka różni się od klasycznych szczoteczek elektrycznych. W sonicznych szczoteczkach użytkuje się fale dźwiękowe. Pod ich wpływem z mieszaniny wody, śliny i pasty powstają mikrobąbelki, które aktywnie wnikają w przestrzeń pomiędzy zębami. Bąbelki te efektywniej usuwają drobnoustroje z przestrzeni pomiędzy zębowych i z przestrzeni szkliwa – w następstwie tego sprawdź oclean.pl. Stronimy w ten sposób tworzenia się nalotu nazębnego, szpecących przebarwień oraz osadu, jaki jest pożywką dla próchnicy. Poza tym klasyczna szczoteczka elektryczna osiąga obroty rzędu kilku tysięcy na minutę. Nowsze typy, czyli soniczne mogą wpaść w drgania o częstości ponad trzydzieści tysięcy na minutę. Szczoteczki soniczne na początku były dostępne jedynie w wersji dla dorosłych. Chwilowo są już w sprzedaży modele dla dzieci.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz