Jak znaleźć pracę po urlopie wychowawczym?

Czas przedwczesnego macierzyństwa jest dla kobiet największą radością. Jednak przychodzi moment, kiedy po miesiącach spędzonych w domu, czas wrócić do pracy. Nie ulega wątpliwości że nie jest to bezproblemowe. Trudności połączonych z powrotem na ścieżkę zawodową może być parę. W gigantycznej mierze zależy to od zawodu. W pewnych momentach wykonywana przed dłuższą przerwą praca, nie potrzebuje nadmiernie okazałego wysiłku intelektualnego, nawet jeżeli wracamy po kilkunastu miesiącach. Są jednak zawody, które, niestety, bez wcześniejszego przygotowania i wykucia „na blachę” nowych zasad, są w stanie okazać się autentyczną udręką po dłuższej absencji na swoim stanowisku. Mowa tu w głównej mierze o wszystkiej „robocie papierkowej”.

Praca rachunkowego czy ogólnie pojęta praca biurowa to ta dziedzina, w której nawet kilkumiesięczna absencja powoduje nieodzowność opanowania rozmaitego typu przepisów, które jak nie ulega kwestii z miesiąca na miesiąc zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Porządne stosunki zawodowe z przełożonym w miejscu jakim jest praca, mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie oraz stopień zaangażowania w wykonywanie powszednich obowiązków. Trochę łatwiej będą miały przedstawicielki trochę mniej skomplikowanych profesji, gdzie walka z przepisami oraz kodeksami nie jest dla nich chlebem powszednim.

Niemniej jednak to nie jedyne trudności. Sporo kobiet często zastanawia się, czy będą w stanie pogodzić pracę z macierzyństwem. Czy w ogóle jest to możliwe? A jeżeli nie, to co wybrać? Co jest istotniejsze? Wymarzona praca, kariera zawodowa lub dziecko? W końcu „dziecko nie zając”, a poprawnie płatna praca wprost przeciwnie. Jakkolwiek na nasze miejsce jest setka innych kandydatek oraz tylko oczekują na okazję, by wygryźć nas z posady. Mimo to tak na właściwą sprawę wszystko da się ze sobą pogodzić.

Wystarczy odrobina wiary oraz odpowiedniej woli. W końcu nie grozi nam jakkolwiek wypatrywanie pracy. Faktem jest, że jeżeli jesteśmy dobrymi pracownicami, nawet w przypadku zajścia w ciąże nie grożą nam żadne konsekwencje rodzaju próba zwolnienia, szykanowania czy ponowna rekrutacja – przetestuj oferty pracy Zielona Góra. Problem może stanowić przede wszystkim pogodzenie roli matki z rolą pracownicy. Jednakże w końcu nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli praca, którą wykonujemy, sprawia nam mnóstwo satysfakcji i jesteśmy w dobrej komitywie z przełożonym, z pewnością dołoży on wszystkich starań, żeby ułatwić nam życie, szczególnie w początkowym okresie.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz