Jak zacząć wspinaczkę? Rodzaje i przyrządy

Branże sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; wolno ją uprawiać na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, bądź ogromnych Himalajach. Ten rodzaj wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak zwanych bezstronnych zagrożeń, jakie następują ze specyfiki górskiego klimatu, bądź też tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to typ wspinaczki, gdzie drogi wspinaczkowe są niejednokrotnie dusze od liny asekuracyjnej, która odmierza rozciągłość jednego odcinka wspinaczki zwanego wyciągiem. Na ogromnych ścianach częstokrotność nie występują stereotypowe górskie zagrożenia a wspinacze podczas akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, czy biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt wysokich ściankach oraz ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wysokość tych skał z reguły nie przekracza 50 metrów, skutkiem tego także czas przejścia kosztowny na ogół nie jest dłuższy aniżeli jedna godzina. Perfekcyjnie nadaje się do nauczania początkujących.

Chwilowo najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne – przetestuj wspinaczka. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą posiadać przeróżne kształty, ale zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie indywidualną, to wsuwamy ja wyłącznie do pojedynczego jednego z otworów. Wsuwa się niezwykle krótko odcinek liny, jaki już po drugiej odsłonie płytki należy wpiąć do zakręcanego koniecznie karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest niezmiernie pożytecznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zanadto dalekim biegiem się płytki na linie. Przyrządem dalej stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednakowoż razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej znacznie maleje. Produkowane są również bardziej skomplikowane przyrządy służące do asekuracji, plusem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie blokowana.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz