Geodezja i kartografia – bez nich świat wyglądałby inaczej

Bywa, iż ktoś interesuje się geografią, jest nią wyraźnie zafascynowany, a my zastanawiamy się, co tak naprawdę może w niej być aż tak ciekawe. Przede wszystkim jest nauką, która dostarcza nam wiedzy o należącej do nas planecie, wydaje się, że w zasadzie właśnie dlatego dla niektórych jest jedną z najistotniejszych nauk. Każdy jakkolwiek powinien wiedzieć jak powstała planeta, na jakiej żyje, ile ma lat, co sprawiło, że powstały kontynenty. Geodezja to niesłychanie potężna nauka.

Poza tym, że dzięki niej jesteśmy w stanie dowiedzieć się dużo na temat zjawisk takich jak wybuchy wulkanów, lub trzęsienie ziemi, możemy także zapoznać położenie pojedynczych krajów, a też ich najogromniejsze zabytki, rzeki, jakie przez nie przepływają. Jest to szczególnie zajmujące dla ludzi, które sporo podróżują oraz ciągle planują gdzie można żeby pojechać, co zwiedzić. Geodezja jest również źródłem wiedzy na temat ludzi, bowiem dowiadujemy się jaką wyznają religię, w jakiej kulturze żyją. Trudno jednak poszerzać wiedzę geograficzną bez pomocy, którą są atlasy geograficzne lub mapy – a w ich konstruowaniu wspomaga geodezja Poznań. To one powodują, że stworzona przez nas wyobraźnia rozwija się, że możemy na ilustracji ujrzeć np. położenie danego kraju, lub szczytów górskich.

Bez kwestionowania obrazy te zapadają nam w pamięć, łatwiej nam później przypomnieć sobie gdzie znajduje się dane państwo, czy przez jakie obszary przepływa rzeka. Mapy zawierają różnorodne treści, prócz sieci rzecznych, lub dróg komunikacyjnych prezentują np. konstrukcję geologiczną, rozmieszczenie surowców mineralnych, lub klimatyczne zjawiska. Powodują, że nasze zainteresowanie geografią jest jeszcze pokaźniejsze, pobudzają nas do myślenia. W szeregu przypadków wydaje nam się, iż są mało czytelne, za małe i nazbyt wiele znajduje się na nich wiadomości, jakkolwiek z drugiej kwestii to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie np. ujrzeć skonstruowany przez nas kraj na tle kompletnego kontynentu. Prościej jest nam zasymilować sobie to, jakie jest jego położenie, czy jakie kraje odnajdują się za jego granicami.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz