Flory i altanki do parku

Jeśli stworzony przez nas zieleniec jest najczęściej ocieniony, nie wszystkie gatunki drzew i krzewów iglastych będą w nim się porządnie rozwijały. Modrzewie, świerki, sosny, jałowce i inne, które posiadają barwne igiełki żądają niezwykle wielkiego nasłonecznienia. Brak światła o wiele wpłynie na spadek ich walorów estetycznych i spowolni rozwój. Niektóre z drzew iglastych tolerują półcień, a cisy jesteśmy w stanie bez wahania sadzić nawet w największym stopniu ocienionych miejscach. Przed zakupem warto w takim razie zapytać sprzedawcę o ciepłolubność danej rośliny oraz zastanowić się, czy na pewno będzie ona korzystnym kupnem dla naszego ogrodu. Niegdyś w każdym wiejskim ogródku wolno było spotkać igiełki rozmarynu, pachnącą lawendę i kwitnącą niebiesko szałwię. Miały one zastosowanie kulinarne, jednakowoż także pomagały radzić sobie z wieloma dolegliwościami.

Dziś przeważnie uprawiana jest mięta, bazylia i inne zioła, które służące zwłaszcza jako atrakcyjność posiłków. Nawet jeśli nie potrzebujemy ziół do tych celów, a w aptekach zdobywamy gotowe ziołowe preparaty, rośliny te staną się rewelacyjną ozdobą naszych ogrodów. Zioła są niesłychanie aromatyczne, wskutek tego też już nieduża ich ilość spowoduje, że skonstruowany przez nas ogród może pachnąć miętą lub ewentualnie uspokajającym aromatem lawendy. Biorąc przykład z naszych prababć, można je obsiać w kształt krzyża, czy też węzła celtyckiego. Taką rabatkę warto udekorować ładnymi kamieniami, jakie nadadzą im irlandzki klimat dla domki na działkę. W tej chwili zioła z reguły uprawiane są w doniczkach. Ich nasiona można zakupić przez Internet bądź w sklepach ogrodniczym. W Polsce istnieje tylko jedna jednostka gospodarcza zajmująca się uprawą oraz przetwarzaniem ziół na skale hurtową. Jest nią Herbapol.

Można tam także nabyć nasiona rzadkich ziół, o jakie na darmo analizować w sklepach ogrodniczych. Niektóre z roślin mają właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Inne zachwycą nas barwą kwiatów oraz zapachem. Niegdyś zioła uprawiane były również w klasztorach przez zakonników, a receptury nalewek, maści oraz win na bazie ziół były mocno monitorowane. Uprawiając w ogrodzie zioła, wolno posmakować produkcji leczniczych win i nalewek, posiadających o wiele poprawniejsze właściwości aniżeli produkty pozyskiwane w aptekach.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz