Firany lub zasłony? Czy powinniśmy wybierać?

Zasłony to zawsze wybitnie atrakcyjny szczegół dekoracyjny okna, jednak jak się okazuje, nie wszyscy wiemy, jakimi kryteriami trzeba się posługiwać, by zdołać wybrać właściwie należyte zasłony. Dziś pośród zasłon możemy wyróżnić zarówno zasłony stałe, jak i ruchome, a każdy rodzaj cieszy się istotną famą w wielu domach.

Zasłony stałe, jak sama nazwa uwypukla, są na stałe przymocowywane, najczęściej w górnej części okna. Wśród nich możemy wyróżnić pomiędzy innymi lambrekiny, ciekawe detale, jakie są w stanie urozmaicić każdą instrumentację okienną. To naturalnie dzięki nim nasze okno może nabrać zupełnie innowacyjnego wyglądu, jaki uczyni, że całe wnętrze zyska na znaczeniu.

Zasłony ruchome natomiast również cieszą się znaczącym zainteresowaniem oraz od wielu już lat królują w naszych domach. Zasłony te zwykle są zawieszane po obu witrynach okna. Mogą być z powodzeniem rozsuwane oraz zsuwane, wprowadzając uczucie intymności oraz oddzielając nas od świata zewnętrznego. Bezsprzecznie zasłony i firany gotowe są elementami, które są wykorzystywane od wieków, choć wcześniej ich rolą była przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Aktualnie ich funkcja się nieco zmieniła, dziś albowiem coraz częściej zwracamy szczególną uwagę już nie tylko na funkcjonalność zasłon, lecz też na ich dekoracyjność, wizualność. Dodając odrobiny prywatności, mogą jednocześnie w znaczącym stopniu podnosić zalety estetyczne całego pomieszczenia.Akuratny dobór zasłon powinien wiązać się w głównej mierze z dobrym wyborem tkaniny.

Jeśli chcemy, żeby zasłona podkreślała piękno i estetykę wnętrza współczesnego, w owym czasie z całą pewnością jesteśmy w stanie postawić na zasłony lekkie. Takie zasłony na pewno wprowadzą ład i harmonię, a co więcej, będą też idealnym detalem aranżacji okiennej. W wypadku przystrajania wnętrza nieco bardziej klasycznego oraz gustownego, wolno sobie pozwolić na zasłony wykonane z nieco cięższych tkanin. Wolno także tworzyć z nich ładne kompozycje dekoracyjne, łącząc je z lambrekinami lub ewentualnie oryginalnie się przedstawiającymi podpięciami.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz