Centralne ogrzewanie i moc pieca – jakie wybrać do mieszkania?

Nasz pionierski wymarzony dom trzeba ogrzać. Przed nami stoi wybór czym oraz jak będziemy ogrzewać skonstruowany przez nas dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Dzisiaj na rynku obecnych jest wiele firm zajmujących się produkcją oraz sprzedażą pieców. Branża też nadzwyczaj prędko się rozwija, powstają coraz to pionierskie, konkurencje firmy wobec tego mamy znaczący wybór. Do wyboru posiadamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek czy miał – lub ewentualnie paliwa ciekłe/płynne – gaz oraz biopaliwa. Trzeba zastanowić się nad wyborem rodzaju zasilania gdyż odbije się to później na wydatkach ogrzewania. Jedne paliwo jest znacznie bardziej kaloryczne od drugiego natomiast to drugie jest tańsze od pierwszego. Trzeba także przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam korzystna.

Można wypytać znawców bądź przedstawicieli firm, jakie piece są właściwe do danego rodzaju paliwa i jaki najodpowiedniej sprawdził by się w mieszkaniu o danym metrażu – przetestuj mini kominek na drewno. Jest to ważne albowiem do każdego pieca montuje się inną instalację i zachowuje się innego rodzaju zabezpieczenia bezpieczeństwa. Przed kupnem pieca do domu należy uwzględnić jaką moc potrzebujemy. Piec nie może być za ogromny ani za mały. Moc ma obowiązek być optymalnie dobrana do naszego zapotrzebowania. Przez zakupem powinniśmy uwzględnić kilka składników takich jak stan ogrzewanego budynku oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie też ma wielkie znaczenie.

Najważniejszym jednakże wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń oraz to czy piec służyć będzie też do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy wtedy dołożyć około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW spokojnie starczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych mieszkania. Moc pieca oblicza się mnożąc powierzchnię pomieszczeń użytkowych (w metrach kwadratowych) przez wysokość tych pomieszczeń i mnoży przez 40 gdy posiadamy oryginalną, dobrą izolację bądź przez 60 w przypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia możemy zrealizować sami. Ekspert, znający się na rzeczy, zrobi to jednak lepiej.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz