Bezpieczeństwo dla pieska i innych ludzi – kagańce

Mnóstwo spraw połączonych z posiadaniem zwierzęcia będzie dopasowywanych prawnie. Jedną z nich jest wymóg, aby czworonogi w terenach miejskich nosiły na pyskach kagańce. Ma to stanowić ochronę postronnych ludzi przed przypuszczalnym atakiem psa oraz gwarancję, że przebywanie w pobliżu szalejącego w parku zwierzęcia jest bezpieczne.

Kagańce mają też ogromną zaletę dla właścicieli psów. Uniemożliwiają one bowiem otwieranie pysków ich pupilów na większą szerokość, dzięki czemu niweluje się zagrożenie połknięcia przez psiaka niebezpiecznych substancji. Kagańce to też stały element wyposażenia gabinetów weterynaryjnych. Zezwalają doktorom na zrobienie badań oraz przeprowadzenie zabiegów bez obawy o utratę palców. Na rynku istnieje gigantyczny wybór kagańców. Ich kształt oraz materiały, z jakich są wykonane, są dopasowane do rasy czworonoga, jaki będzie je nosił.

Niewielkie zwierzątka, jak ratlerki i drobne kundelki, mają małe pyszczki, które nie są właściwe do noszenia masywnych, metalowych kagańców. Dla nich wymyślono elastyczne opaski, dostosowujące się do głów piesków – odszukasz je na naturalne gryzaki dla psa. Obszerne rasy w typie bernardynów oraz wyżłów mogą być wyekwipowane w stereotypowe kagańce zapinane na metalowe klamry lub ewentualnie rzemienne zaczepy.

Coraz modniejszy staje się trend polegający na zabieraniu czworonożnych domowników razem z resztą rodziny na wakacje. To kapitalne rozstrzygnięcie, kiedy ma się przyzwoicie znaczący samochód i pewność, iż miejsce, w jakim zatrzymamy się na wakacje, jest dostosowane do pragnień psów. Większość psów niesłychanie uwielbia podróże samochodowe, a widok kudłatej mordki wystającej z okna pędzącego highwayem pojazdu aktywuje uśmieszek na twarzach innych kierowców. Trzeba zadbać jednakże o to, aby pupil miał w aucie zapewnione takie samo bezpieczeństwo, jak reszta podróżnych. Mniejsze rasy powinny być przewożone w wyjątkowych transporterach. Te wielkie, lekkie klatki bez zarzutu sprawdzą się na krótszych dystansach. Są najczęściej wykonane z metalu lub ewentualnie tworzyw sztucznych, a u góry umieszczony jest na nich praktyczny uchwyt pomagający w transporcie.

Wielkość klatki powinna być dopasowana do rozmiarów pieska. Nie może być za ciasna ani za ogromna, gdyż wówczas pies mógłby boleśnie potłuc się o jej ścianki. Duże rasy mogą wygodnie podróżować na tylnych siedzeniach samochodów. Jest to solidne wyjście przede wszystkim wtedy, kiedy pies jest przyzwyczajony do jazdy autem. Warto zainwestować w właściwe pasy bezpieczeństwa dla zwierząt, chroniące je w czasie kraksy na drodze.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz