Bank versus kredytobiorca – kto zwycięży?

Należy przyznać, że pomimo iż na świecie dominuje kryzys – to jeden rynek gospodarki jakoś dziwnie nie odczuwa skutków tego kryzysu, a nawet można ogłosić, że absolutnie nieźle na nim zarabia. Zapewne dzisiaj ktoś zastanawia się… kto to taki, czy też również co to takiego? niemniej jednak odpowiedź jest całkiem łatwa – to sektor finansowy, a dokładniej banki. To właśnie banki trzymają się cudownie mimo, że na zewnątrz sugerują, że jest inaczej. Należałoby zauważyć, że kryzys się rozpoczął tak w istocie z winy banków, które spekulowały pożyczkami, dając pieniądze ludziom praktycznie bez zabezpieczeń. W stanach Zjednoczonych w ten sposób pożyczono miliardy dolarów na konstrukcję czy też zakup domów.

Kilka banków upadło, niemniej jednak reszta mimo, że była zamieszana w ten proceder nie poniosła jakichkolwiek konsekwencji, co znacznie więcej państwa dokapitalizowały instytucje finansowe, pomimo że w tym samy czasie nikt nie pomógł wielu przedsiębiorstwom produkcyjnym, które bankrutowały przez politykę banków – więcej na stronie Blog Kredyty Hipoteczne i Zakup Mieszkania. Rządy znacznej większości państw, które pozostały dotknięte kryzysem nie pomogły swoim przedsiębiorstwom, niemniej jednak nie odmówiły takiej pomocy prywatnym bankom. Jedynym państwem, jaki z tego się wyłamał była mała Islandia, jaka w głównej mierze pomogła swoim przedsiębiorstwom i wzięła pod opiekę osoby dotknięte kryzysem wywołanym przez banki. Bulwersujące oprócz tego było to, że mimo faktu iż to banki sprawiły ten kryzys pieniężny, prezesi tych banków, prezesi ich przyznawali sobie w dalszym ciągu gigantyczne nagrody, tak jakby nic się nie stało, jakby banki w dalszym ciągu były cudownie zarządzanymi oraz przynoszącymi instytucjami, a nie pogrążonymi w kryzysie.

A może tak rzeczywiście jest? Może banki absolutnie nieźle dają sobie radę? Może na całym kryzysie cudownie zarabiają, spekulując w dalszym ciągu aktywami? Nie jest to pewne, nikt nie chce również szerzyć teorii spisku, niemniej jednak jeżeli tak popatrzeć na to co się dzieje, to wszystko wydaje się bardzo dziwne. Należy niemniej jednak pozostawić takie dywagacje na boku. W ostateczności to właśnie te instytucje stoją na straży wartości pieniądza oraz są jakby nie było instytucjami zaufania powszechnego.

Patryk Nowak Autor

Dodaj komentarz